Sosyal medya yönetimi internet kullanıcılarının sosyal medya ağlarını gündelik hayatta çok büyük bir ilgiyle takip etmesi ve kullanmasından dolayı çok önemli bir iş koludur. Sosyal medya kullanıcıların düşüncelerini, fikirlerini, eserlerini, gündelik hayattaki deneyimlerini diğer kullanıcılarla özgürce paylaşabildiği platformlardır. Son yıllarda hızla yükselen sosyal medya kullanımı giderek daha da artmakta ve büyük bir endüstri haline gelmektedir. Sosyal medya insanların görüşlerini ve paylaşmak istedikleri verileri özgürce paylaşabileceği bir platform olmasından dolayı çok büyük bir ilgi görmüştür. Sosyal medya üzerinde kullanıcılar sevdikleri ilgi duydukları konular takip edebilmekte ve ilgi duydukları konularda bilgi sahibi olabilmektedir. Sosyal medyanın çok ilgi görmesinin sebeplerinden bir diğeri ise tüm kullanıcıların ücretsiz erişim sağlayabilmesidir. Sosyal medya yönetimi dünya üzerinde büyük kitlelerin sosyal medyayı kullanması ve zaman geçirmesi bakımından çok önemlidir.

sosyal medya yönetimi

            Sosyal medya yönetimi başta şirket, kurum ve kuruluşlar olmak üzere büyük kitlelere hitap eden ünlü sosyal medya fenomenleri ve tanınmış şahsiyetlerin en öncelikli çalıştığı konulardan biridir. Sosyal medya üzerinde belirli stratejilerle kullanıcılara ulaşmak isteyen kişiler sosyal medya gönderimlerini, gönderim sıklıklarını, demografik kitleyi göz önünde bulunduran sosyal medya yönetimi uzmanlarına başvurmaktadır. Sosyal medya yönetimi büyük bir uzmanlık gerektirmektedir. Sosyal medya üzerinden izlenen yanlış stratejiler hedeflerden çok uzaklaşılmasına hatta hedeflerin tam zıttı olarak çok sıkıntılı durumları beraberinde getirebilmektedir. Sosyal medya platformları etkileşimin çok hızlı ve yoğun seyrettiği bir platformdur. Bir şirket ya da tanınmış şahsiyetin paylaştığı bir gönderi hızla milyonlara yayılabilmektedir. Bu gönderimler uzman kişiler tarafından yapılmazsa geri dönüşü imkansız sorunlar yaratabilmektedir.

            Sosyal medya yönetimi, uzmanların tüm sosyal ağların detaylı analizini yapmasıyla başlar. Uzmanlar tüm sosyal ağları detaylıca inceleyerek belirlenen sosyal ağın kullanıcılarının demografik bilgilerinden, o sosyal ağın gönderi tarzına kadar birçok bilgiyi harmanlar. Sosyal medya yönetimi konusunda profesyonel destek almak isteyenler öncelikle hedeflerini belirleyerek sosyal medya uzmanlarıyla paylaşır. Sosyal medya uzmanları hedeflenen konuya en uygun sosyal ağı belirleyerek işe başlar. Bu bazen yalnızca belirli sosyal ağlar olabilirken bazı zamanlarda sosyal ağların tümünü kapsayabilmektedir. Sosyal medya yönetimleri hedef ve sosyal ağ belirlemesinden sonra gönderilerin şablonunu belirler ve kullanıcı demografik bilgilerine göre gönderimlerin gerçekleşmesini sağlar.

             Sosyal medya yönetimi konusunda profesyonel destek alan kurum kuruluş ve şirketler hedefleri doğrultusunda ticari kazanç, marka bilinirliği, müşteri memnuniyeti gibi çok önemli konularda rakiplerinin önüne geçmiş olur. Sosyal medya yönetimi, sosyal ağlarda ücretsiz gönderim ve ücretli sosyal ağ reklamlarını kapsamaktadır. Sosyal medya konunda uzmanlaşmış ajanslar müşterilerinin tüm sosyal medya ihtiyaçları için çözümler üretmektedir.