Responsive yani ekran uyumluluğu bilişim teknolojilerinin geldiği son noktada çok büyük bir öneme sahiptir. Responsive siteler birçok alanda büyük bir önem arz etmektedir. Bunları sıralamak gerekirse öncelikle ekran uyumluluğu olan siteler giderek yaygınlaşan mobil cihazlardan erişim sağlandığında tüm cihazların kendine has ekran ölçülerince ölçeklendirilir. Bir siteye kullanıcı eğer telefonunda giriş yapmışsa sitenin yapısı bozulmadan telefon ekranına uygun ölçülere göre değişir ve ziyaretçilerin daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamasına olanak sağlar.

responsive

Responsive sitelere tablet cihazlarıyla erişmek isteyen kullanıcılar tabletlerinin ekran ölçüsünce bir siteyle karşılaşarak sitenin hedefi kullanıcıya en doğru şekilde aktarılır. Responsive sitelerde tasarım unsurları tüm ekran ölçülerinde özel olarak hazırlanarak hangi cihazdan giriş yapılırsa yapılsın kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutar. Yalnızca bu sebep bile responsive sitelerin önemini gözler önüne sermektedir.

Responsive siteler, ekran uyumluluğu olmayan diğer web sitelerine göre yalnızca kullanıcı deneyimi açısından değil daha başka yazılımsal birçok sebepten büyük önem taşımaktadır. Teknolojinin hızla ilerlemesi yazılım ve bilişim alanında hayatın diğer tüm alanlarına göre daha da fazla hissediliyor. Ekran uyumluluğuna sahip olan siteler artık bir tercih değil zorunluluk haline gelmektedir. İnternet kullanımı gün geçtikçe mobil cihazlara doğru kaymaktadır. Mobil cihaz dendiğinde aklımıza ilk gelen telefon, tablet cihazlardır. Telefon ve tabletlerle uyumlu çalışan web sitelerine sahip olmak kullanıcı deneyimini arttırmak ve hedeflenen ürün, hizmet satışını canlı tutmak adına olmazsa olmaz bir yapıdır.

Responsive sitelerin kullanıcı deneyimini arttırmasının yanında SEO (arama motoru optimizasyonu) açısından da büyük bir önemi vardır. SEO odaklı bir site kurulduğunda sitenin ekran uyumluluğuna sahip olması çok önemli bir kriterdir. Arama motorlarında ilk sayfalarda ve ilk sıralarda yer almak adına web sitelerin mutlaka ekran uyumluluğu olması gerekmektedir. Yazılımsal olarak site ziyaretçilerine üst düzey bir deneyim yaşatmak, sitenin amaçları doğrultusunda satış veya hizmet tanıtımı gibi hedefleri yerine getirebilmek için ekran uyumluluğu en önemli işlemlerden biridir. Web sitelerde ekran uyumluluğu oluşturulurken web site görsel, işitsel ve yazılı verileri özel olarak hazırlanır. Ekran uyumluluğuna sahip olmayan siteler mutlaka uzman web tasarımcılar tarafından revize edilerek ekran uyumluluğu kazandırılmalıdır.