Reklam filmi, şirketlerin, kurum ve kuruluşların hizmetlerini ve ürünlerini geniş kitlelere tanıtmak, pazarlamak ve marka bilinirliklerini arttırmak adına aldığı hizmete verilen isimdir. Şirketler her geçen gün büyüyen rekabet ortamında rakiplerinin önüne geçebilmek adına reklam filmi hizmetlerine başvurmaktadırlar. Televizyon, internet, elektronik billboardlar, reklam filmlerinin yayınlanabildiği başlıca alanlardır. Reklam filmleri tüketicilerin şirketlerin hizmetleri veya ürünleri hakkında bilgi edinmesi adına çok önemlidir. Günümüzde büyük küçük tüm şirketler reklam hizmetleri için kendilerince bütçeler ayırmaktadırlar. Bu bütçeler şirketlere yeni müşteriler kazandırmak, portföyünde bulunan müşterilerinin sadakatini korumak adına çok büyük önem taşımaktadır. Şirketler her yıl reklam bütçelerini belirler ve belirlenen bütçeye sadık kalarak tüm reklam yöntemlerinden istifade eder.

reklam filmi

Reklam yöntemlerinin en etkili olanı reklam filmi hizmetidir. Reklam filmleri tüketicilerin ilgisini çekecek kısa etkili görsel ve işitsel yayınlardır. Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesi internet kullanımının yaygınlaşmasına sebep olmuştur. Yaygınlaşan internet kullanımı beraberinde reklam filmlerinin yalnızca televizyon ekranlarında yayınlanmasını zorunluluk olmaktan çıkarmıştır. Günümüzde şirketler reklam filmlerini televizyon ve internet gibi mecralarda eş zamanlı olarak yayınlayabilmektedirler. Televizyon reklamlarının maliyetleri epey yüksektir. Televizyonlarda reklam filmi yayınlamaya bütçesi elvermeyen şirketler bu açığı kapatan hem düşük maliyetli hem de çok daha büyük kitlelere ulaşılabilen internet ortamını kullanmaktadırlar. Reklam filmi internet ortamında video paylaşım siteleri başta olmak üzere haber siteleri, blog siteleri ve daha birçok internet mecrasında yayınlanabilir.

Reklam filmi hizmeti çok özenli çalışmalar gerektirmektedir. Büyük kitlelere ulaşacak reklam filmleri mutlaka profesyonel ekipler tarafından oluşturulmalıdır. Tüketicilerin ilgilerini çekebilmek kusursuz bir deneyim yaşatabilmek adına reklam filmleri mutlaka yüksek çözünürlükte çekilmelidir. Reklam filmi konusunda hizmet alınacak firmanın mutlaka deneyimli personel kadrosuna ve gelişmiş ekipmanlara sahip olması gerekmektedir. Reklam filmi oluşturulurken ilk etap müşterinin hedeflerinin analiz edilmesidir. Çıkan analiz neticesinde etkili bir senaryo yazılmalıdır. Etkili senaryolar çok büyük önem taşımaktadır. Reklam filmlerinin kimliği etkili senaryolardır. Senaryo yazımı bittikten sonra senaryo gereği bir oyuncu bulunur. Seçilen oyuncunun tanınmış kişi olması veya başarılı bir oyunculuğunun olması reklam filminin başarısını doğrudan etkiler. Sahne, mekân, kıyafet planlamalarının ardından deneyimli çekim ekibi çekimini gerçekleştirir. Çekim sonrası birçok yapılacak iş bulunmaktadır. Bunlar çekilen görüntüleri kurgu ve montajının yapılması, müzik seçimi intro outro oluşturulması ve son olarak biten reklam filminin belirlenen mecralarda yayınlanmasıdır.