Kurumsal kimlik tasarımı tüm şirketlerin asli ihtiyaçları arasında yer alan bir hizmettir. Şirketler hizmet verdikleri sektöre uygun renk ve tasarımda logolar kullanır. Kimi zaman logo renkleri, web sitelerde kullanılan renkler, tabelada kullanılan tasarım ve renkler tutarlılık göstermez bu kurumsal kimlik açısından çok büyük bir açık anlamına gelmektedir. Hizmet verdiği sektörde rakiplerinin önüne geçmek isteyen, müşterilerinin hafızalarında yer etmek isteyen, müşterilerinde olumlu intiba yaratmak isteyen şirketler kurumsal kimlik tasarımı konusunda büyük bir titizlikle davranmalıdır. Her rengin simgenin insan psikolojisinde büyük anlamları ve yönlendirmeleri olduğunu düşünürsek kurumsal kimlik tasarımı kesinlikle profesyonel tasarımcılarla oluşturulmalı ve şirket tarafından korunarak uzun yıllar kullanılmalıdır.

kurumsal kimlik tasarımı

            Kurumsal kimlik tasarımı konusunda renk ve tasarımlar insan psikolojisinde ayrı ayrı anlamlar ifade ederek yönlendirmelerde bulunur. Örneğin kırmızı rengi iştah açıcı duyguları tetiklemesiyle bilinmektedir. Bu sebepten dolayı gıda firmaları kurumsal kimlik tasarımı oluştururken mutlaka kırmızı renklerden istifade etmektedir. Müşteriler gıda firmalarının logo ve tasarımlarında gördüğü kırmızı renkten dolayı açlık hissine kapılırlar bu da firmaların müşteri ile kurduğu iletişim kanalı açısından büyük bir avantaj sağlar. Kurumsal kimlik tasarımı konusunda bankaların ağırlıkla kullandığı tasarımlar simetrik tasarımlardır ve renk olarak insan psikolojisinde güven intiba eden mavi ve yeşil renklerini kullanmaktadır. Kadınlara yönelik hizmet veren giyim ve kozmetik firmaları ağırlıklı olarak mor renkleri tercih etmektedir. Mor renkler kadınlar üzerinde çekici bir intiba oluşturur bu da firmaların satışlarını ve müşteri sadakatini arttırmaktadır.

            Kurumsal kimlik tasarımı logo, tabela, şirket içi ve dış yayın görselleri, web site renkleri, şirket yazılı evrakları (antetli kâğıt, zarf, fatura) vb. alanlarda tutarlılık göstermelidir. Bu açıdan tüm tasarımın tek elden çıkması ve profesyonel tasarımcılar tarafından yapılması büyük önem taşımaktadır. Kurumsal kimlik tasarımı şirketlerin oluşturduğu marka değeriyle doğrudan etkilidir. Büyük firmalar yıllar geçse de yaptığı tasarım değişikliklerinde mutlaka kurumsal kimlik tasarımı yapılarına bağlı kalırlar. Bu şirketleri müşterilerin gözünde bilinirlik açısından büyük bir avantaj katar. Müşteriler başka yerlerde farklı renk ve tasarımlarda görseler akıllarına bilindik kurumsal kimliği oturmuş firmalar gelmektedir. Bu bağlamda yeni kurulan veya yıllar içerisinde kurumsal kimlik çalışmalarını oluşturmayan firmaların mutlaka çalışma yapmaları gerekmektedir. Bu çalışmaların tek kanaldan profesyonel tasarımcılar tarafından oluşturulması büyük önem arz etmektedir. Dijital ajanslar müşterilerinin hizmet verdiği sektörlere en uygun kurulsa kimlik tasarımlarını oluşturmaktadır. Bu kimlikler oluşturulurken sektörel araştırmalar yapılır, rakip analizleri çıkarılır bu bağlamda en uygun tasarım alternatifleri sunulur.