Google’da üst sıralarda çıkma, dünyanın en çok kullanılan ve en gelişmiş arama motoru olan Google’da ilk sayfaların sıralama olarak üst sıralarında çıkması demektir. Google kullanıcıların arama kelimelerine göre web sitelerini bir sıralamayla arama yapanlara göstermektedir. Google araması yapan internet kullanıcılarının genel alışkanlığı ilk sayfada yer alan ve ilk sıralarda olan siteleri ziyaret etmesidir. Bu kullanıcıların ulaşmak istedikleri verilere hızlıca ulaşmak istediğini göstermektedir. Google’ da üst sıralarda olmak kullanıcıların siteye giriş yapmaları için önemli bir konudur. Google’da üst sıralarda çıkma birçok kritere bağlı hassas ve zor bir konudur. Google milyonlarca web sitesinin barındığı internet ortamında sırlama belirlemek için sürekli farklı algoritmalar yayınlayarak web sitelerinin adil bir şekilde üst sıralarda yer alabilmesini amaçlamaktadır.

Google’da üst sıralarda çıkma SEO (arama motoru optimizasyonu) adı verilen bir çalışma ile elde edilebilir. Tabii binlerce rakip sitenin ilk sayfanın ilk sıralarını hedeflediği göz önünde bulundurulursa Google’da üst sıralarda çıkma bir hayli emek, zaman ve profesyonel çalışma gerektirmektedir. SEO uzmanları web sitelerinin sıralamalarını yükseltmek adına birçok aşamayı izlemektedirler. Bunlardan ilki sitenin hizmet verdiği sektörün analizini yaparak anahtar kelime belirlemesidir. Belirlenen anahtar kelimeler seo analizinden geçirildikten sonra web sitesinin alt yapısının seo uyumu test edilir. Seo uyumu ile ilgili bir sıkıntı varsa o sıkıntı giderilir. Web site alt yapısının seo uyumuna kavuşmasının ardından daha önce belirlenmiş anahtar kelimeler web sitesinde yine seo kuralları göz önünde bulundurularak işlenir.

Google’da üst sıralarda çıkma çok uzun süreçler neticesinde elde edilmektedir. Seo uzmanları site içinde ve site dışında web sitenin Google kriterlerini yerine getirmesi için uzun çalışmalar yaparak sitenin her zaman dinamik kalmasını sağlarlar. Web siteleri elde edilen konumda kalması için seo çalışmasının devamlı olarak yapılması gerekmektedir. Seo çalışmaları sırasında yapılabilecek yanlışlıklar Google tarafından cezalandırılmaktadır. Yanlış seo stratejisi web sitesinin internet ortamından soyutlandırılmasına kadar varabilmektedir. Google’da üst sıralarda çıkma işlemi için yapılacak tüm işlemler seo uzmanlarınca yürütülmeli ve kesinlikle güvenilir olmayan ajanslara başvurulmamalıdır. Seo konusunda bir ajansın garantisini veremeyeceği tek konu çok kısa süreler içerisinde üst sıra garantisi vermesidir. Bu yaklaşımda bulunan ajanslar web sitelerinin internet aleminden tamamen silinerek kara listeye alınmasına sebebiyet verilebilir.