Facebook reklam hizmeti, sosyal medyanın en çok etkileşim oranına sahip olan platformunda şirketlerin ticari faaliyetlerini kitlelere bildirmek ve müşteri kazanmak amacıyla verdiği internet reklamlarındandır. Facebook dünyada kullanıcı sayısı en yüksek olan sosyal medya platformlarının başında gelmektedir. Amerika merkezli Facebook arkadaşlar ile bağlantı kurarak video, yazı, fotoğraf gibi gönderilerin paylaşılabildiği büyük bir platformdur. Her geçen gün Facebook kullanımı artmakta yeni eklenen oyun, canlı yayın gibi özelliklerle kullanıcılara farklı deneyimler sunulmaktadır. Sosyal medya kullanıcılarının büyük çoğunluğu gününün çoğunu Facebook üzerinde geçirmektedirler. Facebook’ta gündelik yaşamından fotoğraflar, videolar, yazılar paylaşma fırsatı olan kullanıcılar kendilerini arkadaşlarına ifade edebilmek adına bu sosyal ağı yoğun olarak kullanmaktadır.

Facebook bu bağlamda çoklu gönderim seçeneği işle hem yazınsal hem de görsel ve işitsel gönderileri barındırmaktadır. Facebook reklam hizmeti şirketlerin kullanıcılara, ürün ve hizmetlerini tanıtmak amacıyla kullanılmaktadır. Facebook reklam hizmeti şirketlerin paylaştığı fotoğraf, video, vb. gönderilerini belirli reklam stratejileri izleyerek büyük kitlelere ulaştırmasını sağlamaktadır. Facebook üzerinde şirketler ürünlerini pazarlamak adına birçok reklam alternatifini kullanabilmektedir. Facebook reklam hizmeti reklam verenler, sayfa beğeni reklamı, gönderi beğeni reklamı, web sitesine kullanıcı çekme reklamı, yerel işletme tanıtımı reklamı, video izlenme reklamı gibi birçok alternatif sunmaktadır. Şirketler facebook reklam hizmetlerinin tamamını eş zamanlı olarak kullanabilmektedir.

Facebook reklam hizmeti profesyonel reklam uzmanları tarafından oluşturulmalıdır. Yanlış oluşturulan reklamlar, reklam verenlerin gereksiz maliyetlerle etki alanı düşük reklamlar vermesine sebebiyet verebilmektedir. Facebook reklamları verilirken öncelikle reklam verilecek şirket hakkında detaylı araştırma yapılmalı uygun görsel ve yazınsal verilerin oluşturulması gerekmektedir. Facebook reklamları kısa sürede büyük kitlelere ulaşabildiğinden dolayı her aşaması titizlikle elden geçirilmelidir. Facebook üzerinden verilecek reklamlarda demografik kitleye göre reklamlar verilebilmektedir. Reklam verenler, verecekleri reklamın cinsiyet, yaş, bölge gibi birçok seçeneği istedikleri gibi seçecekleri imkanlar tanımaktadır. Bu durum örneğin kadın giyim firmasının reklamlarını ağırlıklı olarak facebook kullanan kadınlara ulaşması adına büyük bir önem taşımaktadır. Facebook reklam hizmeti konusunda mutlaka profesyonel destek alınmalıdır. Profesyonel destek alınmadan verilen reklamlar etkisiz olabilmekte daha da kötüsü şirket profilini kötü etkileyebilmektedir.